MS Overall Results 2021 - After 3 Events

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 54, Scoring system: Appendix A
Rank Boat SailNo Club HelmName CrewName Keyhaven YC Thorney Island SC Chichester YC Total Nett
1st   22658 ASA / TISC Simon Horsfield Katie Burridge 1.0 1.0 (55.0 DNC) 57.0 2.0
2nd Just Pottering 22696 Waveney & Oulten Chris Jordan Gillian Jordan (4.0) 3.0 1.0 8.0 4.0
3rd Wet 'n' Wicked 2458 Weirwood Sailing Club Rob Burridge Sarah Burridge (2.0) 2.0 2.0 6.0 4.0
4th Resilience 22674 RAFSA / Weirwood Sailing Club Kev O'Brien Gemma Burridge 3.0 5.0 (55.0 DNC) 63.0 8.0
5th IMP 22340 Keyhaven Yacht Club Matthew Wright Alex Pepper 6.0 4.0 (55.0 DNC) 65.0 10.0
6th Swordfish 22564 Cardiff Bay Yacht Club Helen Phillips Andrew Phillips 7.0 (14.0) 4.0 25.0 11.0
7th Pretty In Pink 2397 Keyhaven Yacht Club Cy Grisley Lisa Grisley 5.0 8.0 (55.0 DNC) 68.0 13.0
8th   22641 RNSA Wayne Shirley Alice Moore 8.0 11.0 (55.0 DNC) 74.0 19.0
9th Domestic Bliss 21005 Stone Sailing Club Richard Parr Paula Maas (55.0 DNC) 13.0 7.0 75.0 20.0
10th Dragon Fly 2587 Llandegfedd Sailing Club Guy Boswell Julie Boswell (18.0) 7.0 14.0 39.0 21.0
11th OKSANA 2214 Keyhaven Yacht Club Malcolm Lee Claire Lee 11.0 (55.0 DNC) 12.0 78.0 23.0
12th Buffalo 2374 Emsworth Sailing Club Jonny Hepworth Lou Duffy 15.0 (27.0) 10.0 52.0 25.0
13th   22619 Lymington Town SC / RAFSA Joe Gallivan Mike McEwing (55.0 DNC) 18.0 9.0 82.0 27.0
14th Omni verse Galaxy 21863 Stokes Bay Andrew Smith Issac Smith 12.0 20.0 (55.0 DNC) 87.0 32.0
15th   21663 Hunts SC Dirk Meyer Ben Beaumont (55.0 DNC) 17.0 16.0 88.0 33.0
16th   22018 Burghfield Sailing Club Jan Hatton Various 23.0 (55.0 DNC) 17.0 95.0 40.0
17th   22098 Weir Wood Sailing Club Jonathon Bailey Matthew Bailey (55.0 DNC) 55.0 DNC 3.0 113.0 58.0
18th   2204 Royal Yacht Association Iain Yardley Sarah Yardley (55.0 DNC) 55.0 DNC 5.0 115.0 60.0
19th   22547 Snettisham SC Mark Foley Laura Holmes-Short (55.0 DNC) 55.0 DNC 6.0 116.0 61.0
20th   22630 ASA / TISC Martin Brookes Neil Wilson (55.0 DNC) 6.0 55.0 DNC 116.0 61.0
21st   21103 Hayling Island SC Adrian Stell David Allen (55.0 DNC) 55.0 DNC 8.0 118.0 63.0
22nd   21367 Thorney Island SC Travers Rudd Ted Cordall (55.0 DNC) 9.0 55.0 DNC 119.0 64.0
23rd   21439 Keyhaven Yacht Club Jon Harvey Joe Gallivan 9.0 (55.0 DNC) 55.0 DNC 119.0 64.0
24th   22675 ASA REYC Stuart Williams Matthew Hartkey (55.0 DNC) 10.0 55.0 DNC 120.0 65.0
25th caSino 21102 RORC Christoper Neil Brown K Manners 10.0 (55.0 DNC) 55.0 DNC 120.0 65.0
26th   21446 West Wittering SC Guy Russell Clare Collett (55.0 DNC) 55.0 DNC 11.0 121.0 66.0
27th   22693 ASA / TISC Phil Ashby Sam Weetch (55.0 DNC) 12.0 55.0 DNC 122.0 67.0
28th   21676 Chichester YC Chris Hodge Louise Varley (55.0 DNC) 55.0 DNC 13.0 123.0 68.0
29th Shifty Lifty / Wave Hopper 21285 Weirwood Sailing Club Matthew Botten Richard Botten 13.0 (55.0 DNC) 55.0 DNC 123.0 68.0
30th Rooster 22619 RAFSA / Rutland Water Michael McEwing Imogen McEwing 14.0 (55.0 DNC) 55.0 DNC 124.0 69.0
31st   21755 Chichester YC Jonathan Watkins Anne Watkins (55.0 DNC) 55.0 DNC 15.0 125.0 70.0
32nd   22268 TISC Peter Doe Chris Doe (55.0 DNC) 15.0 55.0 DNC 125.0 70.0
33rd   22673 RAFSA Ed Dodwell Ruben Dodwell (55.0 DNC) 16.0 55.0 DNC 126.0 71.0
34th Yellow Dinosaur 2064 Castle Cove Sam Pascoe Ben & Julie Pascoe 16.0 (55.0 DNC) 55.0 DNC 126.0 71.0
35th Bunwoo 22694 Ullswater Yacht Club Alistair Rose Nicola Wyer-Holland 17.0 (55.0 DNC) 55.0 DNC 127.0 72.0
36th   21796 Chichester YC Graham Campbell James Campbell (55.0 DNC) 55.0 DNC 18.0 128.0 73.0
37th   22639 Itchenor SC Richard Smyth Simon (55.0 DNC) 55.0 DNC 19.0 129.0 74.0
38th   22676 ASA Joe Henderson Jack Morrison (55.0 DNC) 19.0 55.0 DNC 129.0 74.0
39th Moonshine 21969 Keyhaven Yacht Club John Handasyde Dick Sue Handasyde Dick 19.0 (55.0 DNC) 55.0 DNC 129.0 74.0
40th   21718 Hayling Island SC Mike Osborne Cheryl Osborne (55.0 DNC) 55.0 DNC 20.0 130.0 75.0
41st TNT 21995 Keyhaven Yacht Club John Turner Rob Tarbard 20.0 (55.0 DNC) 55.0 DNC 130.0 75.0
42nd   22335 TISC Jonathon Dannatt Petrina Goodwin (55.0 DNC) 21.0 55.0 DNC 131.0 76.0
43rd Irie 21413 Keyhaven Yacht Club Joe Langley Misty Eales / Rob Langley 21.0 (55.0 DNC) 55.0 DNC 131.0 76.0
44th   22653 ASA / TISC Adrian Parry Eliska Jackson-Smith (55.0 DNC) 22.0 55.0 DNC 132.0 77.0
45th   2497 Keyhaven Yacht Club Michael Rother Jordan Rother 22.0 (55.0 DNC) 55.0 DNC 132.0 77.0
46th   248 Cardiff Bay YC Charles Felgate Carmel Royston (55.0 DNC) 23.0 55.0 DNC 133.0 78.0
47th   22086 TISC James Wilson Jessica / Joshua Wilson (55.0 DNC) 24.0 55.0 DNC 134.0 79.0
48th   21592 Keyhaven Yacht Club Rob Farquharson Helen Farquharson 24.0 (55.0 DNC) 55.0 DNC 134.0 79.0
49th   21746 TISC Nigel Harley Tom Harley (55.0 DNC) 25.0 55.0 DNC 135.0 80.0
50th   2762 Sutton Sailing Club Paul Smith Charlotte Smith 25.0 (55.0 DNC) 55.0 DNC 135.0 80.0
51st   22642 ASA / TISC Jake Beckett Harry Udell (55.0 DNC) 26.0 55.0 DNC 136.0 81.0
52nd   22645 ASA / TISC Ritchie Curran Cai Winstanley (55.0 DNC) 28.0 55.0 DNC 138.0 83.0
53rd   22316 ASA / Weir Wood SC Miles Wade Anderley Wade (55.0 DNC) 55.0 DNC 55.0 DNC 165.0 110.0
53rd   2057 Cardiff bay YC Martin Roots Emily Roots (55.0 DNC) 55.0 DNC 55.0 DNC 165.0 110.0



Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com