2000 Class Association Website

Privacy Policy


2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002

2001

2000

2019 National Championship Webmaster Posted - 13/08/2019

August 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15 , 16
Category Championships
Venue: TSC
 August  2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Final Results

Sailwave results for 2000 Championships 2019 at Tenby Sailing Club 2019

2000 Championships 2019

Tenby Sailing Club

Final Results

Overall

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 53, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Helm Name Crew Name Sail Number Boat Club Fleet Welsh Family Inter Svc Junior Helm R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Total Nett
1st 13 Jasper Barnham Laura Barnham 2042 Sheldonopolis Snettisham Beach SC G         1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 3.0 3.0 (7.0) (6.0) 25.0 12.0
2nd 3 Rob Burridge Sarah Burridge 2458   Weir Wood Sailing Club G         2.0 2.0 (3.0) 2.0 3.0 1.0 (4.0) 2.0 2.0 21.0 14.0
3rd 9 Simon Horsfield Katie Burridge 22334   ASA G     Svc   3.0 3.0 1.0 3.0 2.0 2.0 (5.0) 1.0 (5.0) 25.0 15.0
4th 25 Matt Greenfield Tony Greenfield 21555   Weir wood Sailing Club G         5.0 4.0 5.0 7.0 (9.0) 5.0 1.0 4.0 (10.0) 50.0 31.0
5th 26 Mike Hart Sally Hart 22558   Ras Al Hamra SC, Muscat G         (10.0) 7.0 4.0 (10.0) 10.0 9.0 2.0 3.0 3.0 58.0 38.0
6th 18 Jonathan Ching Amy Ching 22612 Peachy Cheeks Weir Wood Sailing Club G   F     4.0 10.0 8.0 6.0 (13.0) 12.0 (14.0) 6.0 1.0 74.0 47.0
7th 46 Simon Murray Charlotte Burman 22641   RNSA S     Svc   8.0 6.0 (22.0) 4.0 4.0 (14.0) 8.0 10.0 8.0 84.0 48.0
8th 38 Tim Hulley Linda Hulley 2411 Jumpin Jack Weir Wood Sailing Club G         6.0 9.0 6.0 8.0 5.0 8.0 (10.0) (16.0) 9.0 77.0 51.0
9th 44 Stuart Williams Emily Towersley Veal 22645   ASA G     Svc   11.0 5.0 (14.0) 12.0 7.0 6.0 7.0 5.0 (13.0) 80.0 53.0
10th 39 Gwen Sargent Matt Sargent 2355 Zoomy ASA G   F Svc J 7.0 8.0 (54.0 BFD) 11.0 8.0 4.0 9.0 9.0 (12.0) 122.0 56.0
11th 11 Iain Yardley Sarah Yardley 2204 Dr Lavender Silver Wing SC G         (23.0) (18.0) 10.0 9.0 6.0 11.0 12.0 12.0 4.0 105.0 64.0
12th 20 Kev O'Brien Gemma Burridge 22619 Lightning II RAF Sailing Association G     Svc   9.0 11.0 7.0 (14.0) 11.0 13.0 6.0 (17.0) 7.0 95.0 64.0
13th 5 Christopher Jordan Gillian Jordan 22607 Just 1 More Waveney & Oulton Broad YC G         14.0 15.0 9.0 22.0 14.0 7.0 (54.0 DNC) (54.0 DNC) 11.0 200.0 92.0
14th 21 Mark Foley Laura Holmes-Short 22547 Surprise Snettisham Beach SC G         13.0 14.0 21.0 5.0 12.0 (22.0) 15.0 (26.0) 15.0 143.0 95.0
15th 32 Richard Parr Paula Maas 21005 'Domestic Bliss' Stone G         (19.0) 19.0 18.0 16.0 15.0 10.0 13.0 8.0 (22.0) 140.0 99.0
16th 1 Amy Hulley John Dasey 2411X   Weir Wood Sailing Club G         17.0 17.0 (20.0) (18.0) 16.0 16.0 17.0 11.0 14.0 146.0 108.0
17th 2 Andrew Smith Isaac Smith 21863 omniversegalaxy Dinton Pastures G   F     (21.0) 16.0 11.0 19.0 19.0 20.0 21.0 (25.0) 17.0 169.0 123.0
18th 12 James Macgregor Jenny Macgregor 2272 Naiad Bassenthwaite SC G         20.0 (22.0) 13.0 (21.0) 21.0 21.0 20.0 18.0 16.0 172.0 129.0
19th 8 Guy Russell Clare Collett 21446 Blue Moon West Wittering G         (31.0) (26.0) 25.0 26.0 23.0 19.0 18.0 14.0 18.0 200.0 143.0
20th 6 Ernie Hatton Colin Hatton 2741 Rhapsody Weir Wood Sailing Club G         (33.0) (38.0) 24.0 13.0 25.0 24.0 11.0 27.0 20.0 215.0 144.0
21st 17 Jon Nuttall Amelia Nuttall 22171   Tenby Sailing Club G W F     15.0 12.0 16.0 15.0 18.0 17.0 (54.0 DNC) (54.0 DNC) 54.0 DNC 255.0 147.0
22nd 45 Darren Kirkham Matt Ball 22642   ASA ..B         27.0 20.0 28.0 (36.0) (33.0) 18.0 16.0 15.0 24.0 217.0 148.0
23rd 49 Rosina Hearn Ceri Roberts 21099   Llandudno Sailing Club S W       25.0 27.0 (29.0) 23.0 22.0 15.0 19.0 22.0 (28.0) 210.0 153.0
24th 15 John Best Justine whittaker 2248 Mercury Rising Lee on the Solent Sailing Club G         12.0 24.0 12.0 17.0 17.0 27.0 (54.0 DNF) (54.0 DNC) 54.0 DNC 271.0 163.0
25th 27 Mike McEwing Immi McEwing 22352 You can't stop the Beat Rutland SC/RAFSA ..B     Svc   18.0 21.0 27.0 28.0 28.0 (35.0) 22.0 (54.0 BFD) 29.0 262.0 173.0
26th 42 Adrian Kenn Lish Jakson Smith 22335   ASA S     Svc   (40.0) 30.0 17.0 31.0 27.0 (32.0) 26.0 20.0 23.0 246.0 174.0
27th 7 Guy Boswell Julie Boswell 2587   Llandegfedd SC S W       (30.0) 23.0 (33.0) 20.0 30.0 29.0 23.0 24.0 25.0 237.0 174.0
28th 43 Adrian Parry Ian Hudson 21791   ASA ..B     Svc   (34.0) 32.0 31.0 (33.0) 29.0 25.0 29.0 13.0 21.0 247.0 180.0
29th 24 Mat Record Anna Record 21428 Foye Belle Weir wood Sailing Club ..B         (54.0 dnc) (54.0 dnc) 23.0 41.0 24.0 28.0 25.0 32.0 19.0 300.0 192.0
30th 48 Trevor Bradley Dan Cruse 21072   Thornton Steward Sailing Club G         28.0 (39.0) 26.0 35.0 (39.0) 33.0 27.0 19.0 31.0 277.0 199.0
31st 22 Martin Barker Joanne Kirby 22281 blue moon Lilliput Sailing Club S         22.0 25.0 (38.0) 29.0 32.0 (37.0) 32.0 30.0 34.0 279.0 204.0
32nd 16 John Smith Sally Taviner 22563 2 Scallywags Lee on the Solent S         24.0 36.0 19.0 30.0 20.0 23.0 (54.0 DNC) (54.0 DNC) 54.0 DNC 314.0 206.0
33rd 34 Robin Courtenay Louise Courtenay 2063 Purple Haze Weir Wood Sailing Club S         (35.0) 33.0 35.0 24.0 (36.0) 26.0 31.0 28.0 30.0 278.0 207.0
34th 4 Charles Felgate Tim Gifford/Cledwyn Griffiths 248   Cardiff Bay Yacht Club ..B W       32.0 29.0 (39.0) (38.0) 26.0 30.0 30.0 29.0 35.0 288.0 211.0
35th 23 Martin Elms Emily Elms 2615   CVLSC/Thornbury SC ..B   F     (43.0) 37.0 30.0 32.0 34.0 (38.0) 24.0 23.0 32.0 293.0 212.0
36th 14 Jo Musson Steve Roblin 21319 Team P.C. PHYC & Tenby SC S W       (37.0) (41.0) 36.0 27.0 37.0 31.0 28.0 21.0 36.0 294.0 216.0
37th 51 Andy Hockey Rachelle Hopkins 21914   Wilsonian Sailing Club S         29.0 31.0 (37.0) (39.0) 31.0 36.0 35.0 31.0 27.0 296.0 220.0
38th 10 Helen Phillips Andrew Phillips 22564 Swordfish Cardiff Bay Yacht Club G W       16.0 13.0 15.0 25.0 (54.0 DNC) (54.0 DNC) 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 339.0 231.0
39th 28 Nina Wallis Christopher Wallis 21405 Equinox Wilsonian S         26.0 (54.0 dnc) 32.0 37.0 (46.0) 45.0 33.0 36.0 26.0 335.0 235.0
40th 36 Simon Davis Amanda Bull 2035   Weir Wood Sailing Club S         (42.0) 28.0 34.0 (54.0 DNC) 38.0 34.0 41.0 35.0 33.0 339.0 243.0
41st 40 Richard Jones Isaac Lucas 22301   ASA ..B     Svc   39.0 34.0 (44.0) (42.0) 41.0 41.0 34.0 33.0 40.0 348.0 262.0
42nd 41 Keane Higgs Steve Allen 22331   ASA S     Svc   (45.0) (46.0) 42.0 45.0 40.0 39.0 36.0 40.0 37.0 370.0 279.0
43rd 37 Simon Phillips Mike Storey 2259   Rhosneigr ..B W       41.0 35.0 (45.0) 43.0 45.0 (48.0) 40.0 38.0 39.0 374.0 281.0
44th 53 Ben Baker Mason Carr 22501   ASA ..B     Svc   (44.0) 43.0 40.0 (46.0) 43.0 42.0 38.0 39.0 38.0 373.0 283.0
45th 30 Rachel Sheridan Geoff 22321 Lazy Grey Wilsonian SC S         38.0 40.0 41.0 34.0 42.0 40.0 (54.0 DNC) (54.0 DNC) 54.0 DNC 397.0 289.0
46th 50 Si Dutton Liam Jackson 22630   ASA ..B     Svc   (46.0) 42.0 43.0 44.0 44.0 (46.0) 39.0 37.0 41.0 382.0 290.0
47th 33 Austin Bowers Gerard Bower 2663 Buzzard Llandudno Sailing Club ..B W       (47.0) 45.0 46.0 (47.0) 47.0 44.0 37.0 34.0 42.0 389.0 295.0
48th 35 Harvey Jackson Tony Jackson 2427 Isla Luna Oxford SC ..B       J 36.0 44.0 (54.0 RET) 40.0 35.0 43.0 (54.0 DNC) 54.0 DNC 54.0 DNC 414.0 306.0
49th 29 Paul Smith Charlotte Smith 2762   Sutton ..B   F     49.0 (54.0 dnc) 47.0 (54.0 DNC) 48.0 47.0 42.0 41.0 43.0 425.0 317.0
50th 52 Zoe Ralph Peter Coleman 2523   Wilsonian SC ..B         48.0 (54.0 dnc) (54.0 DNC) 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 480.0 372.0
51st 47 Jonathan Dannatt TBC 2803   Thorney Island Sailing Club ..B         (54.0 DNC) (54.0 dnc) 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 486.0 378.0
51st 31X Richard Hudson Ian Hudson 2374 Prince Buffalo Bough Beech SC G         (54.0 dnc) (54.0 dnc) 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 486.0 378.0
51st 19 Julie F Tomkinson Melanie Clapham 21864 zip a dee doo dah South Windermere sailing Club S         (54.0 dnc) (54.0 dnc) 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 486.0 378.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com

event burgee
 
2000 Class Association Website
Hosted by Pipeten.co.uk
Privacy Policy © 2000 Class Association Go To Top Of Page
This page was generated in 0.18 seconds. Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.03