2000 Class Association Website

Privacy Policy


2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002

2001

2000

Nationals at Sidmouth Ian Frogley Posted - 29/08/2010

August 27
Category Championships
Venue: Sidmouth SC
 August  2010
MonTueWedThuFriSatSun
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Here is Chris's final report, together with the Final Results

Friday:
At last! Some consistency in the forecasts: Inshore Waters: North or North East 5 or 6, decreasing 4 later. Coastal forecast: North F4-5 becoming F2-4.

Getting to the club with just a veil of high cloud and an off-shore breeze blowing across a flat sea was wonderful . During the day (sometime, not quite sure when) the cloud disappeared and the sun came out. Basically, we had absolute champagne conditions with a sparkling sea, small waves and a chop, force 4 to 5 dropping to force 3 to 4 (with the occasional bouts of force 2 to please the light-weights down wind). Sidmouth Sailing Club did us proud: very accurate beats / runs over a mile in length; a twitchy wind with shifts as you got closer to the windward mark of up to 30 degrees requiring lots of concentration; start lines accurately square to the wind, so the fleet spread down the line nicely and the leaders around the first mark came from both ends as well as the middle; a gentle tide holding the fleet back from the line so that despite the black flags for every start no-one was sent home early; a course that was re-set 2 or 3 times efficiently and quickly during the day as the wind shifted around (or someone like Andrew and Helen decided to drag the windward mark!). They also: moved all of the trolleys along the beach while we were sailing, to prevent the 1/2 mile of dragging a Laser 2000 at the end of the day; provided cream tea and scones after the racing; supplied a great supper in the evening; and presented a perpetual trophy to be presented to the club with the most entries at the National Championships - won this year by Weir Wood Sailing Club.

The racing? We managed 4 great races, with different people doing well at different times, and the final results being in doubt until the close covering started in the final race.
The shifts up the beat were such that when you got a good one, you overtook 5 or 6 boats with your great skill; and when you missed a shift the same 6 boats fluked their way back past you again!

Highlights of the day included the pod of dolphins that appeared at the end of the final run, and popped up out of the water in front of the planning Laser 2000's with kites up. Fergus Barnham beating his Dad for the first time in the last race. All the McDonald girls getting a prize (Jess received the final duck for throwing a vital knife away down the centreboard slot, Emily silver fleet youth boat with Jack Wade helming, and Kate finished 12th overall with her father).

Sailwave results for Laser 2000 Nationals - Sidmouth Sailing Club

Final Results from the Nationals

Overall
Sailed:7, Discards:2, To count:5, Entries:74, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet SailNo Boat HelmName CrewName Club Wed_1 Thurs_1 Thurs_2 Fri_1 Fri_2 Fri_3 Fri_4 Total Nett
1st 2042 Fen Tiger Jasper Barnham Laura Barnham Snettisham SC (3.0) 1.0 1.0 3.0 2.0 2.0 (7.0) 19.0 9.0
2nd 2458 Wet n Wicked Rob Burridge Katie Burridge Weir Wood SC (75.0 DNF) 6.0 2.0 2.0 1.0 1.0 (8.0) 95.0 12.0
3rd 22234 Skippy and the Wombat Jon Holroyd Jane Rusbatch Weir Wood SC 2.0 (11.0) (75.0 BFD) 1.0 5.0 5.0 4.0 103.0 17.0
4th 2145 Suck It And Sea Dave Adams Scott Adams Broadstairs SC 4.0 (75.0 BFD) 3.0 (20.0) 3.0 4.0 10.0 119.0 24.0
5th 22252 Student Loan Graham Sexton Kristina Harborne Thorpe Bay YC (75.0 DNF) 4.0 5.0 5.0 7.0 (16.0) 3.0 115.0 24.0
6th 22222 Cracker Jack Tim Hulley Linda Hulley Weir Wood SC (75.0 DNF) (24.0) 4.0 4.0 4.0 3.0 11.0 125.0 26.0
7th Youth Helm 2237 Wellwindy William Hitchman Wendy Hitchman Bala SC 5.0 3.0 (16.0) (12.0) 6.0 12.0 5.0 59.0 31.0
8th 22116 Blue-it Chris Jordan Gillian Jordon Burghfield SC (12.0) (10.0) 7.0 7.0 9.0 9.0 1.0 55.0 33.0
9th 22237 The Hawks Miles Wade Anderley Wade Army Sailing Association 9.0 9.0 (12.0) 6.0 (14.0) 11.0 6.0 67.0 41.0
10th 22088 Army Sailing Simon Horsfield Clive Grant Army Sailing Association 6.0 13.0 (75.0 BFD) (16.0) 10.0 7.0 16.0 143.0 52.0
11th Youth Boat 2992 Cool Runnings Fergus Barnham Jonny Ison Snettisham Beach SC 7.0 (29.0) 23.0 11.0 (75.0 DNF) 10.0 2.0 157.0 53.0
12th 21963 Max Chris McDonald Kate McDonald Grafham Water SC 8.0 14.0 9.0 (75.0 DNF) 15.0 8.0 (26.0) 155.0 54.0
13th 21462 Buzz B Andy Baldwin Karen Baldwin Grafham Water SC (20.0) 8.0 (75.0 BFD) 13.0 11.0 14.0 12.0 153.0 58.0
14th 21724 Elizabeth Filmore Tim Filmore Draycote Water SC 18.0 (32.0) 8.0 10.0 17.0 6.0 (31.0) 122.0 59.0
15th 22125 Tardis Too Chris Hall Tom Hall Snettisham Beach SC (17.0) 15.0 6.0 (28.0) 8.0 15.0 15.0 104.0 59.0
16th 2204 Dr Lavender Iain Yardley Sarah Yardley Leigh & Lowton SC 13.0 7.0 18.0 17.0 20.0 (23.0) (34.0) 132.0 75.0
17th 21800 Something Icky Steve McCulloch Nicky Thomas & Mark Baldwin Grafham Water SC 11.0 21.0 (75.0 BFD) 14.0 (24.0) 17.0 17.0 179.0 80.0
18th Youth Boat 21555 Amygo Will Sloper Jess MacDonald Weir Wood SC (23.0) 17.0 11.0 22.0 16.0 (27.0) 20.0 136.0 86.0
19th 22072 RAF 1 Edward Bolton-King Helen Undrell RAF Rutland SC 19.0 (28.0) (75.0 DNF) 23.0 19.0 13.0 14.0 191.0 88.0
20th 22054 Where Beagles Dare Andrew Sloper Ellie Sloper Weir Wood SC 15.0 (37.0) 22.0 21.0 12.0 (30.0) 21.0 158.0 91.0
21st 2372 Firebolt Martin Wilson Harry Wilson Datchet Water SC 21.0 (26.0) 14.0 19.0 18.0 19.0 (25.0) 142.0 91.0
22nd 21780 Nearly Pink Jane Robertson Eric Robertson East Lothian YC (26.0) (31.0) 20.0 8.0 21.0 25.0 24.0 155.0 98.0
23rd 22258 Faye Bay Colin Treadwell Adam Treadwell Wilsonian SC 25.0 12.0 27.0 9.0 26.0 (75.0 DNF) (75.0 DNF) 249.0 99.0
24th 21494 Dazzling Dolphin Nick Griffin Francesca Griffin Castle Cove SC (27.0) 27.0 10.0 15.0 (41.0) 22.0 27.0 169.0 101.0
25th 21131 Rob Roy James Macgregor Jenny Macgregor Grafham Water SC (75.0 DNF) 18.0 26.0 (27.0) 13.0 26.0 18.0 203.0 101.0
26th 3 David Peerless Edward Peerless Army Sailing Association (33.0) 19.0 15.0 24.0 25.0 18.0 (30.0) 164.0 101.0
27th Youth Boat 2695 Ben Hoddy Stuart Denyer Dell Quay SC (28.0) (38.0) 19.0 25.0 23.0 24.0 19.0 176.0 110.0
28th 22239 Second Wind John Haywood Sarah Haywood Bala SC 10.0 (75.0 BFD) (75.0 BFD) 18.0 40.0 42.0 9.0 269.0 119.0
29th Youth Boat 2501 I Don't Like Bouys Samuel Greg Tim Russell Weir Wood SC 29.0 (75.0 BFD) 21.0 31.0 28.0 (34.0) 22.0 240.0 131.0
30th Youth Helm 21622 Wind Lass Zulé Andy Read Christian Weeks / Tim Read Lee On Solent SC 14.0 (42.0) 28.0 (38.0) 27.0 32.0 33.0 214.0 134.0
31st 21763 Crazy Diamond Graham Dalton Lucy Dalton Dell Quay SC 32.0 (33.0) 17.0 32.0 22.0 33.0 (35.0) 204.0 136.0
32nd 22246 Blue-Footed Booby Richard Felsted Andrew Smith Lymington Town SC 30.0 23.0 (75.0 BFD) 33.0 (55.0) 43.0 13.0 272.0 142.0
33rd 2123 Matthew Daniels Rupert Daniels Sutton SC (39.0) 30.0 29.0 30.0 29.0 28.0 (32.0) 217.0 146.0
34th 21072 Trevor Bradley David Coulcher Thornton Steward SC 31.0 (75.0 BFD) 24.0 29.0 35.0 (47.0) 36.0 277.0 155.0
35th 21033 Andrew Phillips Helen Phillips Cardiff Bay YC (75.0 DNF) (48.0) 30.0 35.0 32.0 20.0 39.0 279.0 156.0
36th 2492 Deep Thought Steve Rickard Callum Macgregor Lee On Solent SC 24.0 39.0 37.0 (51.0) (42.0) 29.0 28.0 250.0 157.0
37th 2447 Toukan Anne Norfolk Jim Norfolk Dell Quay SC (41.0) 25.0 (44.0) 36.0 30.0 39.0 29.0 244.0 159.0
38th Youth Helm 2305 Still Smiling Thomas Lambert Geoffrey Lambert Wilsonian SC 22.0 (51.0) 32.0 37.0 31.0 45.0 (47.0) 265.0 167.0
39th 22139 New Xperience Sally Fielding Martin Fielding Castle Cove SC 36.0 20.0 35.0 (45.0) 33.0 (50.0) 45.0 264.0 169.0
40th 21697 Stingray Trevor Boughton Carol Boughton Bough Beech SC 35.0 36.0 25.0 (39.0) 38.0 37.0 (46.0) 256.0 171.0
41st 21563 Scallywag John Smith Sally Traviner Netley SC (75.0 DNF) 34.0 (75.0 DNF) 34.0 36.0 35.0 38.0 327.0 177.0
42nd 22269 Johnny Johnston Tom Burnell Army Sailing Association 37.0 40.0 31.0 (42.0) 37.0 (44.0) 40.0 271.0 185.0
43rd 22260 David Tozer Fiona Tozer Wilsonian SC (75.0 DNF) (75.0 DNF) 75.0 DNF 26.0 34.0 31.0 23.0 339.0 189.0
44th 22085 Bagsy John Wilkin George Jamieson Shustoke SC (75.0 DNF) 45.0 36.0 (46.0) 39.0 41.0 37.0 319.0 198.0
45th 21338 Vladis Richard Thisby Charlie Wilson Army Sailing Association 34.0 (52.0) 45.0 44.0 (46.0) 36.0 44.0 301.0 203.0
46th 2562 Simon Delves John Bailey Weir Wood SC (75.0 DNF) (53.0) 51.0 41.0 43.0 21.0 48.0 332.0 204.0
47th 2888 Lawrence Dooley Tony Lloyd Shustoke SC (75.0 DNF) 35.0 38.0 43.0 45.0 49.0 (61.0) 346.0 210.0
48th 2854 Jumpin Jack Splash David Russell Debbie Russell Weir Wood SC (75.0 DNF) 41.0 33.0 (75.0 DNF) 50.0 46.0 42.0 362.0 212.0
49th 2244 Elle Four Mark Wilkes Graham Jones Burghfield SC 42.0 43.0 42.0 47.0 (57.0) 54.0 (58.0) 343.0 228.0
50th 2442 Laser 2000 Stephen Clark Christopher Gorman Cardiff Bay YC 47.0 (75.0 BFD) 43.0 (56.0) 44.0 56.0 41.0 362.0 231.0
51st 2441 Amazilia Saturata Michael Ramus Emily Ramus Weir Wood SC (75.0 DNF) 60.0 (75.0 BFD) 40.0 47.0 40.0 52.0 389.0 239.0
52nd 21061 Idun John Cox Pauline Cox Chichester YC (75.0 DNF) 2.0 13.0 (75.0 DNF) 75.0 DNF 75.0 DNF 75.0 DNF 390.0 240.0
53rd 21314 Narwhal Jayne Lambert Paul Thorpe Wilsonian SC (75.0 DNF) 44.0 41.0 (75.0 DNF) 54.0 48.0 53.0 390.0 240.0
54th 21852 Pater Nattrass Vivien Nattrass Bough Beech SC 38.0 55.0 47.0 (75.0 DNF) 49.0 52.0 (57.0) 373.0 241.0
55th 2574 Off Like A Prom Dress Richard White Rob White Castle Cove SC 43.0 50.0 53.0 50.0 (75.0 DNF) (57.0) 49.0 377.0 245.0
56th Youth Boat 15 Jack Wade Emily McDonald Army Sailing Association 46.0 47.0 46.0 55.0 (56.0) (58.0) 51.0 359.0 245.0
57th 2015 Purple Haze Dil Sandhu Lynn Sandhu Weir Wood SC (75.0 DNF) 59.0 (75.0 DNF) 60.0 48.0 38.0 43.0 398.0 248.0
58th 21405 Equinox Nina Wallis Sue Hannant Wilsonian SC (75.0 DNF) 49.0 49.0 (57.0) 51.0 51.0 50.0 382.0 250.0
59th 21950 Sail Navy Natalie Roach Ben Biglin Royal Navy Sailing Assoc 16.0 16.0 (75.0 BFD) (75.0 DNF) 75.0 DNF 75.0 DNF 75.0 DNF 407.0 257.0
60th 16 Spanner Jerry Potts Jay Bennett Army Sailing Association 44.0 54.0 54.0 54.0 (58.0) (61.0) 54.0 379.0 260.0
61st 2866 Brahms n Liszt Brain Starr Stewart Aughey Lee On Solent SC 45.0 (63.0) 52.0 (58.0) 53.0 55.0 56.0 382.0 261.0
62nd 22110 Tally Ho Chris Thompson Charlotte Thompson Paignton SC (75.0 DNF) 58.0 34.0 52.0 59.0 (62.0) 62.0 402.0 265.0
63rd 22268 Laser 2000 Colin Lovering Matt Bernel Army Sailing Association (75.0 DNF) 56.0 48.0 49.0 (60.0) 59.0 55.0 402.0 267.0
64th 21791 Laser 2000 Adam Priddle Shane Grimes Army Sailing Association 40.0 57.0 (75.0 BFD) 53.0 (61.0) 60.0 60.0 406.0 270.0
65th 21931 Joules Julie Cronk Kevin Cronk Paignton SC (75.0 DNF) 61.0 50.0 59.0 (62.0) 53.0 59.0 419.0 282.0
66th 21681 Richard Hill Anna Matthews Highcliffe (75.0 DNF) 62.0 39.0 (75.0 DNF) 52.0 63.0 75.0 DNF 441.0 291.0
67th 21691 Black Salamander Tony Carter Bridget Carter Weir Wood SC (75.0 DNF) 22.0 (75.0 DNF) 48.0 75.0 DNF 75.0 DNF 75.0 DNF 445.0 295.0
68th 2575 Hugh Shone Mikey Robbins Castle Cove SC 1.0 (75.0 DNF) (75.0 DNF) 75.0 DNF 75.0 DNF 75.0 DNF 75.0 DNF 451.0 301.0
69th 2043 Balamory Dave Eccles Kate Eccles Bala SC (75.0 DNF) 5.0 (75.0 DNF) 75.0 DNF 75.0 DNF 75.0 DNF 75.0 DNF 455.0 305.0
70th 2872 Slainte Karl McCluskey Andy Hunter Nantwich & Border Counties SC (75.0 DNF) 46.0 40.0 (75.0 DNF) 75.0 DNF 75.0 DNF 75.0 DNF 461.0 311.0
71st 22075 Tenacious John Hewat Jo Wicken Wilsonian SC (75.0 DNF) (75.0 DNF) 75.0 DNF 75.0 DNF 75.0 DNF 75.0 DNF 75.0 DNF 525.0 375.0
71st 21428 Foye Bell John Chisnall Jean Chisnall Weir Wood SC (75.0 DNF) (75.0 DNF) 75.0 DNF 75.0 DNF 75.0 DNF 75.0 DNF 75.0 DNF 525.0 375.0
71st 2748 Convalui Martin Aylward Susan Aylward Waveney and Oulton Broad YC (75.0 DNF) (75.0 DNF) 75.0 DNF 75.0 DNF 75.0 DNF 75.0 DNF 75.0 DNF 525.0 375.0
71st 22218 Martin Thomas Oliver Thomas Broadstairs SC (75.0 DNF) (75.0 DNF) 75.0 DNF 75.0 DNF 75.0 DNF 75.0 DNF 75.0 DNF 525.0 375.0

www.sailwave.com

event burgee
 
2000 Class Association Website
Hosted by Pipeten.co.uk
Privacy Policy © 2000 Class Association Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.03